Komentarze

Polskie lasy w zagrożeniu — 2 komentarze

  1. Jan Kochanowski ,,Pieśni”, Pieśń 5:
    ,,Cieszy mię ten rym: Polak mądry po szkodzie,
    Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
    Nową przypowieść Polak sobie kupi,
    Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”
    Dlaczego postrzegani jesteśmy w świecie jako naród, który ciągle uczy się na błędach, zamiast ten, który potrafi przewidywać ich skutki. Zamiast pielęgnować to co piękne i wartościowe, stanowiące nasze dziedzictwo narodowe przyszłych pokoleń, niszczymy to. W imię czego? Powód jest tak prosty, żeby nie powiedzieć prostacki, aż boję się sformułować go .
    Rząd chce po prostu załatać dziurę budżetową haraczem ściąganym z lasów, a przy okazji ukarać za coś niesłychanie rzadkiego w naszym kraju, tzn. gospodarność.
    Okraść kogoś jest rzeczą haniebną, ale okradać samego siebie jest głupotą, absurdem świadczącym o braku odpowiedzialności za wspólne dobro. Według wielu ekspertów Lasy Państwowe nie są w stanie udźwignąć ciężaru takiego haraczu.
    Także przedstawiciele dyrekcji regionalnych i generalnej Lasów Państwowych wskazywali, że zaproponowany harmonogram i wysokość wpłat może okazać się ciężarem nie do udźwignięcia. Ten autorytatywnie narzucany im haracz doprowadzi do destabilizacji finansowej Lasów Państwowych i zachwieje prowadzoną obecnie zrównoważoną gospodarką leśną. W najczarniejszym scenariuszu, Lasy Państwowe mogą być zmuszone do sprzedaży blisko 8 mln ha ziemi, którą porastają lasy.

    Osobiście nie wierzę w tak czarny scenariusz. Oznaczało by to, że ostatnie wybory parlamentarne były najgorszymi w naszym suwerennym i demokratycznym państwie.

    W ocenie prof. Jana Szyszko, posła PiS, przyjęte przez rząd rozwiązanie oznacza, że Lasy Państwowe będą płaciły daninę bez względu na to, w jakiej kondycji finansowej będą się znajdować. – Widać, że rząd przyjął koncepcję zniszczenia Lasów Państwowych, doprowadzenia do ich destabilizacji finansowej, prowadzącej do tego, by Lasy nie mogły pełnić swojej misji, a zatem w przyszłości do ich prywatyzacji – podkreśla. W jego przekonaniu, skutki zmian będą tragiczne dla przyszłości przedsiębiorstwa. W tej chwili zabiera się wszystko to, co Lasy Państwowe nagromadziły. W przyszłości natomiast Lasy będą płacić procent od sumy, która niekoniecznie musi wynikać z realnie osiągniętych zysków – dodaje.

    Premier Donald Tusk przekonuje, że zgromadzone w Lasach Państwowych środki pozwalają na zaproponowany w projekcie manewr przekazania 1,6 mld zł w sposób niedestabilizujący działalności Lasów. Dodał, że założona od 2016 r. procentowa wysokość daniny jest także dla Lasów Państwowych „bezpieczna” i jak prognozuje rząd, skutkować będzie odprowadzeniem do budżetu państwa kwot rzędu 100-150 mln zł rocznie.
    A co ma mówić, skoro Lasy Państwowe według doradców którymi się otoczył, są ostatnią deską ratunku w łataniu dziury budżetowej.

    Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie odrzuca obecną wersję propozycji zmian ustawy o lasach i domaga się sejmowej i ogólnopolskiej debaty na temat przyszłości Polskich Lasów Państwowych. Sprawa jest niezwykle aktualna w świetle nowej strategii UE na rzecz lasów. W świetle tej strategii Polskie Lasy Państwowe są liderem koncepcji zrównoważonego rozwoju i winny być wzorem dla jednoczącej się Europy – poinformował Jan Szyszko, były minister środowiska w rządzie PiS.

    Kończąc życzę nam wszystkim, aby przysłowie ,,Nie będzie nas – będzie las”, nigdy nie straciło na aktualności, a rządzącym i podejmującym w tej sprawie decyzje, aby nikt po wspomnianych na początku słowach Jana Kochanowskiego, nie dorzucił najsłynniejszego cytatu Stanisława Wyspiańskiego.
    Bogusław Magac.

  2. Komentarz bardzo cenny, aczkolwiek trochę zabarwiony politycznie i moja odpowiedź też taka będzie. Spotkałem się z takimi opiniami, że PIS protestuje w tej sprawie dla zasady, zgodnie z regułą – jeżeli oni są za, to my przeciw. Osobiście uważam, że w jakiejś części może to być prawda, ale w większej jest to pozytywny odruch obrony polskich lasów oraz polskiej ziemi. Ten drugi punkt w akcji prof. Szyszko dot. ograniczeń w sprzedaży ziemi obcokrajowcom ma przecież szczególne znaczenie dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Generalnie uważam, że w obecnej sytuacji zagrożenia stabilności polskich lasów, absolutnie każda inicjatywa jest cenna. Szkoda też, że taki PSL nie widzi żadnej potrzeby działania, bo partią ludową jest chyba tylko z nazwy. A w ogóle jest katastrofą, że polskich lasów trzeba bronić przed zakusami polskiego rządu.

Dodaj komentarz

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Treść chroniona. Zachęcam do linkowania.