Skały wapienne w Starej Studnicy
Gmina Kalisz Pomorski posiada wiele atrakcji przyrodniczych. Niektóre z nich są jeszcze słabo rozpoznane i jednocześnie unikalne w dużej skali. Należą do nich obiekty przyrody zarówno ożywionej jak i nieożywionej a w szczególności skały wapienne. Tak, to nie żart – nie trzeba wcale jechać w Karkonosze, żeby zobaczyć prawdziwe skały.
Skały zlokalizowane są w miejscowości Stara Studnica, przy drodze powiatowej do Złocieńca – za krzyżówką po prawej stronie, jadąc od Kalisza. Skały zgrupowane są w 3 miejscach u podnóża potężnej skarpy. Te najbardziej okazałe znajdują się na samym dole drogi, po prawej stronie na skarpie. Ich rozmiary oraz kształty robią wrażenie. Największy „masyw skalny” składa się z dwóch części. Głaz dolny, na którym na zdjęciu opieram swoją nogę podobno przed laty stanowił jedną całość z resztą, ale się oderwał.
Bardzo ciekawa jest część górna, która przypomina odwrócony wielki but albo wielką stopę. Ojcowski Park Narodowy ma swoją Maczugę Herkulesa a Stara Studnica ma swoją Stopę Sołtysa. Skały w Starej Studnicy są klasycznym przykładem erozji wodnej i wietrznej (zjawisko krasowe), które nadają im takie wspaniałe kształty.
Około 30 metrów wyżej przy drodze po tej samej stronie, znajduje się druga mniejsza skała. Trzecia najmniejsza skała znajduje się następne 30 m dalej (w stronę Studnicy) i już po stronie nasypu drogowego. Wszystkie skały znajdują się mniej więcej na wysokości stoku narciarskiego, po drugiej stronie szosy do Złocieńca.
Jedyny dojazd do tego miejsca prowadzi polną drogą przez Starą Studnicę. A więc należy zjechać w prawo do wsi (kierunek Mirosławiec) i po kilkudziesięciu metrach przy placu zabaw należy skręcić w lewo. Polna droga schodzi w dół między domami i biegnie wąwozem wzdłuż ulicy. Na końcu tej drogi znajdują się skały.
Z pewnością jest to duża rzadkość i ewenement na terenie Pomorza. Takie skały występują w kilku miejscach, ale nie jest to częste zjawisko. Na Pomorzu istniały nawet kopalnie wapienia a wyrobiska po nich stały się jeziorami, np. jezioro Szmaragdowe w Szczecinie. Jak wspomniałem odkryte skały na Pomorzu są wielką rzadkością. W okolicach Pełczyc istnieje rezerwat przyrody Skalisty Jar Libberta. W informacjach o tym rezerwacie możemy przeczytać, że znajdują się jedyne na Pomorzu Zachodnim skały wapienno piaskowe, osiągające wysokość do 4 m.
Z dumą należy stwierdzić, że skały wapienne w Starej Studnicy są dużo większe. Dlatego powinny podlegać ochronie prawnej. Słyszałem gdzieś, że w dawnych latach był to pomnik przyrody, jednak w Urzędzie Miejskim w Kaliszu nikt tej informacji nie potwierdził. Dlatego wystąpie osobiście z wnioskiem o uznanie skał w Starej Studnicy za pomnik przyrody. Skały w Studnicy narażone są na różnorakie zagrożenia – od prac drogowych i leśnych po zwykłą dewastację.
W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują geoparki, czyli parki geologiczne. Okazuje się, że geologia może być świetnym sposobem rozwoju turystyki. Na terenie gminy Drawno i ościennych powstaje taki geopark i z tego co wiem to nasza gmina również jest zaangażowana w ten pomysł.
Skały wapienne w Starej Studnicy mogą być dużą atrakcją turystyczną nie tylko tej wsi ale też i całej gminy. Potencjał gminy Kalisz Pomorski jest w tym zakresie bardzo wysoki. Posiadamy przepiękne zalesione wzgórza morenowe z bardzo silną rzeźbą terenu za stadionem miejskim oraz cmentarzem. I mnóstwo innych walorów przyrodniczych, o których może napiszę jeszcze innym razem
Krzysztof Wiśniewski
Komentarze
Skały wapienne w Starej Studnicy — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>