Ogrzewanie mieszkań na Osiedlu w Cybowie
W związku z bardzo wysokimi opłatami za ogrzewanie mieszkań w blokach na Osiedlu Wojskowym w Cybowie, zapadła decyzja w magistracie o likwidacji kotłowni olejowej. Wykonana zostanie nowa instalacja systemu grzewczego w oparciu o gaz ziemny. Inwestycja jeszcze się nie zaczęła a mieszkańcy mają mnóstwo wątpliwości odnośnie celowości takiego działania.
Niespełna rok temu pisałem na blogu o bardzo długiej przerwie w dostawie prądu po huraganie w miejscowości Cybowo i ościennych, trwającej ponad 100 godzin. Szumny tytuł wpisu blogowego „Bezpieczeństwo energetyczne gminy Kalisz Pomorski” wcale nie stracił na aktualności (wręcz przeciwnie) – a problemy energetyczne dotykają ponownie w okolicach (przed)zimowych miejscowość Cybowo Osiedle zwane wcześniej Osiedlem Wojskowym.
Osiedle w Cybowie to typowe bloki z zielonego garnizonu, zlokalizowane w sąsiedztwie niedużej jednostki wojskowej ukrytej w lesie. Jednostka wojskowa ma się całkiem nieźle, jest to skład paliwa po rozbudowie, natomiast samo osiedle nie ma już z wojskiem zbyt wiele wspólnego. Większość żołnierzy zawodowych opuściła mieszkania, które zostały przejęte przez gminę Kalisz Pomorski i zasiedlone przez zwykłych mieszkańców z terenu miasta oraz gminy.
Jak już wspomniałem na początku poważnym problemem dla lokatorów były i są w dalszym ciągu bardzo wysokie opłaty za ogrzewanie mieszkań. W ub. roku została wypowiedziana umowa dla operatora kotłowni olejowej w związku z planowaną na rok bieżący inwestycją ogrzewania gazowego.
Z informacji jakie uzyskałem od mieszkańców Osiedla wynika, że na dzień dzisiejszy (25 października) inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła i istnieją bardzo poważne obawy, że prace będą prowadzone w niesprzyjających warunkach w środku zimy. Jednak najpoważniejsze zarzuty mieszkańców dotyczą samej zasadności zamiany ogrzewania olejowego na gazowe. W powszechnej opinii gaz jest traktowany jako jeden z najdroższych nośników energii grzewczej. Wszyscy się obawiają, że zostaną poniesione duże koszty instalacji a rachunki wcale się nie zmniejszą. Poza tym mieszkańcy nie chcą uciążliwej inwestycji, która zdewastuje ich mieszkania w okresie przed- a może nawet świątecznym.
W dniu 01.09.2014 r. p. Leonard Stanek (Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Osiedle Cybowo) w imieniu mieszkańców Osiedla wystosował pismo do burmistrza, w którym przedstawia obawy mieszkańców i prosi o odstąpienie od wątpliwej inwestycji, zaznaczając przy tym że nie było w tej sprawie odpowiednich konsultacji społecznych. W odpowiedzi urzędu z dnia 30.09.2014 (!) znalazła się m.in. informacja, że koszty szacunkowo mają się obniżyć o ok. 30% a termin zakończenia inwestycji to połowa listopada i jest uzależniony od uzyskania pozwolenia budowlanego.
W tej sytuacji mieszkańcy Osiedla w dniu 08.10.2014 r. zwołali zebranie, w którym uczestniczyło 40 osób. Większość opowiedziała się przeciwko gazowi, uczestnicy spotkania ustalili, że są za przejęciem istniejącej kotłowni i jej modernizacją.
Na dzień dzisiejszy (25.10) prace się nie rozpoczęły a z nieoficjalnych informacji wynika, że przyczyną jest właśnie brak odpowiednich pozwoleń budowlanych. W związku z nadejściem chłodów w trybie awaryjnym została przywrócona praca kotłowni olejowej. Dzisiejszej nocy temperatura spadła do -4 stopni. Mieszkańcy są w kropce.
Tyle informacji uzyskałem z rozmów z mieszkańcami Cybowa Osiedle oraz z lektury przedstawionych dokumentów. Moja osobista konkluzja nawiązuje do cytowanego wcześniej tytułu mojego wcześniejszego wpisu. Wychodzi na to, że koncepcja bezpieczeństwa energetycznego na poziomie gminy nie istnieje w ogóle. Mamy ciekawą sytuację geopolityczną w Europie, w której ceny gazu są całkowicie niestabilne i jego dostawy są zagrożone przez konflikt zbrojny na Ukrainie i zmienne humory wielkiego przywódcy jeszcze większego mocarstwa. Eksperci trąbią o potrzebie zróżnicowania nośników energii. I w takiej właśnie sytuacji funduje się mieszkańcom bardzo drogie i bardzo niepewne rozwiązanie grzewcze.
Uważam osobiście, że powinniśmy korzystać z naszych rodzimych bogactw naturalnych i nie myślę tutaj wcale o węglu. Jest obecnie bardzo fajny trend na opalanie całych osiedli biomasą – są kotłownie na baloty słomiane, trociny, zrębki drzewne itp. Podczas ostatniej wizyty w tartaku w Kaliszu zauważyłem, że produkują z odpadów drzewnych duże ilości zrębków energetycznych. Z pewnością jest to dużo tańszy opał niż gaz ziemny. I posiada jeszcze jedną poważną zaletę – prawdopodobnie nigdy nie zbraknie takiego surowca w naszej pięknej lesistej okolicy.
I na koniec jeszcze jedna dygresja na temat terminu realizacji inwestycji. Może warto uderzyć gdzieś do Warszawy z wnioskiem żeby wybory odbywały się np. na początku września – i wtedy może byłaby szansa żeby ten nawał inwestycji przedwyborczych został zrealizowany wcześniej i w znośniejszej dla mieszkańców porze roku ?…
Krzysztof Wiśniewski
[wysija_form id=”1″]
Szanowni Państwo, Panie Krzysztofie obecnie uzupełnię stwierdzenia zawarte w Pańskim artykule stosownymi dokumentami – na które się Pan powołuje. W dniu 01.09.2014 r. p. Leonard Stanek (Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Osiedle Cybowo) w imieniu mieszkańców Osiedla wystosował pismo do Pana Burmistrza, w którym wniósł o odstąpienie inwestycji dotyczącej wymiany centralnego ogrzewania gdzie paliwem miałby być gaz LPG. Wobec jakiejkolwiek reakcji ze strony Pana Burmistrza (unikał jakiegokolwiek kontaktu z Panem L. Stankiem) inni Mieszkańcy Osiedla zwrócili się bezpośrednio do mnie, by złożyć podczas Sesji Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim w dniu 25.09.2014 r. interpelację w tej sprawie. Po odbyciu rozmowy z Panem Leonardem Stankiem – Pan Stanek również poparł inicjatywę Mieszkańców. Podczas Sesji w dniu 25.09.2014 r. nie otrzymałem odpowiedzi od Pana Burmistrza na zgłoszoną interpelację mimo, że dotyczyła ona niezwykle ważnego problemu Mieszkańców Osiedla Cybowo. Do zgłoszonej interpelacji dołączyłem kserokopię pisma Pana L. Stanka z dnia 01.09.2014 r. W załączeniu pismo Pana L. Stanka i moja interpelacja. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, w załączeniu pismo Pana L. Stanka z dnia 01.09.2014 r. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, załączam odpowiedz Pana Burmistrza z dnia 30.09.2014 r., z której wynika, że przetarg na remont centralnego ogrzewania rozstrzygnięto już w lipcu 2014 r, a remont zakończy się w połowie listopada 2014 r. (strona 1). Janusz Garbacz
Szanowni Państwo – strona 2 odpowiedzi Pana Burmistrza z dnia 30.09.2014 r. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, z Zebrania Mieszkańców Osiedla został sporządzony protokół – strona 1. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, strona 2 protokołu z Zebrania Mieszkańców Osiedla. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, podczas dyskusji z Mieszkańcami Osiedla Cybowo przekazałem swój Ramowy Program Wyborczy z 2008 r., który w owym czasie otrzymała każda rodzina Naszej Gminy. W roku 2007 jako pełniący funkcję Burmistrza prowadziłem rozmowy z Wojskiem na temat przejęcia całego Osiedla Cybowo wraz z kotłownią na zasadzie Bornego Sulinowa – czyli nieodpłatnie (wówczas była taka możliwość, którą w czasie zaniedbał obecny Pan Burmistrz). Przypominam, że na potrzeby kampanii 2010 r. Pan Burmistrz sięgnął po mój program wyborczy z 2008 roku i nieumiejętnie go realizował, m.in. zakupił część mieszkań od wojska, lecz bez kotłowni, a tym samym umocował wojsko w pozycji uprzywilejowanej, powodując, że to co miało być dobre dla Gminy uczynił kulą u nogi dla Mieszkańców Osiedla Cybowo. Wyjaśniam, że LPG -gaz płynny jest paliwem należącym do grupy gazów płynnych węglowodorowych, których cechą charakterystyczną jest zdolność przechodzenia z fazy gazowej do fazy ciekłej pod odpowiednim ciśnieniem i jest on obecnie jednym z najdroższych paliw. Gaz płynny można magazynować jako ciecz w temperaturze otoczenia pod jego własnym ciśnieniem pary, lub w stanie ochłodzonym pod niższym ciśnieniem. Z reguły zbiorniki i butle gazowe napełniane są do 85% pojemności, natomiast przy rozprężeniu (odparowaniu naturalnym) w porównaniu do stanu skroplonego uzyskujemy mnożnik około 260 razy. W założeniach projektowych na Osiedlu Cybowo przyjęto 4 zbiorniki po 4,8 m3, zatem w zbiorniku może być maksymalnie ok. 4m3 gazu płynnego, z którego po rozprężeniu możemy uzyskać ok. 1.000 m3, czyli z 4 zbiorników ok. 4.000 m3 i to może być ilość gazu zdecydowanie za mała na zaopatrzenie całego Osiedla Cybowo w okresie zimowym – 82 mieszkania. Wg obowiązującego prawa przy przekroczeniu 20 m3 pojemności zbiorników gazowych niezbędna byłaby decyzja środowiskowa. Z informacji uzyskanych od pracowników z Kalisza Pomorskiego – Komunalka (urząd Miejski) dopiero w dniu 28 października złożyła w Starostwie Powiatowym dokumentację na pozwolenie na budowę. Zatem po wysłaniu zawiadomień i otrzymaniu zwrotek decyzja może być wydana ok. 6 listopada, staje się ostateczną ok. 22 listopada, zawiadamia się Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czyli dopiero 1 grudnia (zimą) można wejść z robotami budowlanymi, wobec powyższego proszę sobie wybrać: czy Pan Burmistrz mija się z prawdą, cygani, czy też kłamie. Proszę przyjrzeć się pismu Pana Burmistrza i odpowiedzieć sobie na pytanie kto rozstrzyga przetarg (w lipcu) nie mając pozwolenia na budowę? Ba nawet złożonej dokumentacji na pozwolenie na budowę (złożona dopiero 28 października)? Przykrym zjawiskiem jest notoryczne wprowadzanie w błąd właścicieli mieszkań prywatnych, którzy jakoby w ramach Wspólnot Mieszkaniowych mieliby mieć przeprowadzony nieodpłatny remont, na koszt Gminy – w tym przypadku zainteresowanych odsyłam do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21 października 2008 r., sygn. akt II GSK 411/08 ?
źródło: ttp://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1303F4F5F4
Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, nie chciałbym by do naszego, jeszcze obecnego Pana Burmistrza przystało określenie – cygan, które w języku potocznym rozumiane jest jako kłamca. Podczas dzisiejszej LXVI Sesji Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorski nie chciałem pytać Pana Burmistrza czy rzeczywiście jest prawdą, że dopiero w dniu 28 października złożył dokumentację na przebudowę centralnego ogrzewania na Osiedlu Cybowo – obawiając się odpowiedzi wymijającej. W imieniu Mieszkańców Osiedla Cybowo zadałem Panu Burmistrzowi interpelację – Kiedy zostanie wydana decyzja Starosty Drawskiego pozwalająca na przebudowę centralnego ogrzewania i poprosiłem by udzielono mi odpowiedzi ustnie na dzisiejszej Sesji, gdyż na tą odpowiedz czekają Mieszkańcy Osiedla Cybowo. Pan Burmistrz udzielenie odpowiedzi scedował na Dyrektora PGKiM Pana Tadeusza Sochackiego, który powiedział: W dniu dzisiejszym byłem w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim i tam pracownicy powiedzieli mi, że decyzji (pozwolenia na budowę) należy oczekiwać w połowie przyszłego miesiąca (listopada). Przyczyną zwłoki w wydaniu decyzji była niekompletna dokumentacja, która została uzupełniona w dniu wczorajszym.
Konkluzja z mojej dociekliwości w temacie centralnego ogrzewania dla Mieszkańców Osiedla Cybowo jest dla mnie co najmniej porażająca: w brutalny sposób naruszone zostało obowiązujące prawo i jest to znakomity przyczynek by przyjrzały się tej sprawie inne organy, Mieszkańcy Osiedla są traktowani przedmiotowo, a wszystkie fakty o których mowa w moich komentarzach powyżej oraz moje wypowiedzi zawarte w protokole Zebrania Mieszkańców Osiedla Cybowo z dnia 08.10.2014 r. są zgodne ze stanem faktycznym. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, problem czy wykonać tę inwestycję gazową, czy zaniechać i skupić się na wykorzystaniu istniejącej kotłowni, wykonując jej remont wraz z remontem całej instalacji CO, jest nadal otwarty. W dniu 03.11.2014 r, o godzinie 18.00 odbyło się spotkanie Mieszkańców naszego Osiedla z Panem Burmistrzem.
W trakcie powyższego Pan Burmistrz nie odniósł się do problemów zawartych w przesłanym mu protokóle z zebrania odbytego w dniu 08.10.2014 r. Wyraził jednak myśl, że najprawdopodobniej zbyt mało dołożył starań w kwestii „załatwienia” pozwolenia na wykonanie tej inwestycji na osiedlu, wyręczając się w tej kwestii Dyrektorem PGKIM, Panem mgr inż. Tadeuszem Sochackim.
Osobiście dalej uważam, że zakładanie instalacji gazowej na Osiedlu Cybowo, jest pomysłem kuriozalnym, nie mającym nic wspólnego z racjonalnym myśleniem o gospodarowaniu. Narazi to Mieszkańców na niepotrzebne dewastacje mieszkań. Nikt nie przedstawił kalkulacji ekonomicznej, z której wynikałoby, że wydatki na utrzymanie mieszkań będą niższe od dotychczasowych.
Bardzo proszę Państwa o ustosunkowanie się do problemu i zamieszczenie swojej opinii. Pozdrawiam Leonard Stanek
Witam Panie Pułkowniku na pokładzie platformy blogowej 🙂
Postawa mieszkańców z Osiedla Cybowo ma znaczenie szczególne od strony społecznej. Okazuje się, że nasze społeczeństwo nie jest tak bierne, jak mogło by się na pierwszy rzut oka wydawać. I bardzo dobrze, że mieszkańcy chcą mieć realny wpływ na inwestycję, która będzie decydować o warunkach w jakich będą mieszkać. Jeżeli założymy, że decyzje władzy są z założenia dobre dla mieszkańców, to wierzę osobiście że w połączeniu z realnym wpływem mieszkańców będą jeszcze lepsze.
Pozdrawiam i zachęcam do dalszego komentowania nie tylko w tym temacie.