Populacja wilka zwiększa się
Liczba wilków w Polsce cały czas dynamicznie wzrasta. Obecnie szacuje się, że w naszym kraju może żyć nawet 1000 sztuk wilków. Największy wzrost liczebności notowany jest w Polsce Zachodniej. Tendencja taka jest zauważalna również w gminie Kalisz Pomorski i ościennych. Wysoka lesistość terenu, niskie zaludnienie oraz dostatek pożywienia sprawiają, że wilki chętnie zasiedlają nasze okolice.
W marcu ubiegłego roku umieściłem na blogu wpis pod tytułem Wilki w kaliskich lasach. Tekst spotkał się z wielkim zainteresowaniem czytelników bloga. Dla wielu osób informacja o spotykanych wilkach w naszych lasach była dużym zaskoczeniem. Jeszcze większym może być wiadomość o zakładaniu przez wilki ostoi w kaliskich lasach.
Z niemałym zdziwieniem przeczytałem niedawno relację ze strony urzędowej ze spotkania z przedstawicielkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Spotkanie odbyło się jakiś czas temu w naszym mieście. Została przekazana informacja, że „wataha wilków w województwie zachodniopomorskim liczy jedynie 6 osobników”.
Według ekspertów liczba wilków występujących w okolicach samego Drawieńskiego Parku Narodowego przekracza znacząco tę ilość. Liczba wilków w całej Polsce Zachodniej w 2015 r. szacowana jest na 40 watah co może stanowić nawet 200 osobników. Lasy Wałeckie i Puszcza Drawska wymieniane są jako miejsca, gdzie występuje najwięcej wilczych grup na terenie Polski Zachodniej. Rozmieszczenie wilka w na obszarze całego kraju można podejrzeć tutaj. Z mapki jasno wynika, że obszar występowania wilków w Polsce pólnocno-zachodniej jest duży. Realna liczba wilków w województwie zachodniopomorskim może się mieścić w przedziale 30-50 sztuk.
Na obrazku poniżej znajduje się rozmieszczenie wilczych grup rodzinnych na terenie Puszczy Drawskiej, czyli na obszarach leśnych od Jeziora Lubie na północy do ujścia Drawy do Noteci w Krzyżu na południu. Wg danych z roku 2015 na obszarze tym zainwentaryzowano 5 takich grup. Wilczą grupę stanowią para rodziców oraz potomstwo z roku bieżącego oraz poprzedniego. Liczebność jednej grupy waha się w przedziale 2 do 10 osobników. Mapka pochodzi z broszury „Wilki w Puszczy Drawskiej” wydanej przez Drawieński Park Narodowy.
Wilcze watahy rozmnażają się, młode wilki po dwóch latach opuszczają rodziców i zasiedlają nowe obszary. Okręgi na mapce oznaczają rewiry terytorialne wilczych rodzin. Z mapki odczytujemy, że 2 wilcze rewiry zahaczają o teren Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i mają zasięg nieodległy do naszego miasta. Proszę zauważyć, że na mapce nie uwzględniono grup występujących na wschód od naszej gminy czyli w Lasach Wałeckich.
Obserwacje terenowe wskazują, że mapka może już być nieaktualna i w roku bieżącym wilki przypuszczalnie stworzyły nowy rewir na naszym terenie. Świadczą o tym obserwacje leśników, przyrodników oraz myśliwych. W okolicach wsi Dębsko jest możliwa lokalizacja jednej grupy wilczej oraz w rozległych lasach za Białym Zdrojem (kierunek Nowa Korytnica) jest możliwa druga lokalizacja.
Z tematem rozprzestrzeniania się wilków związana jest dość nieprzyjemna historia sprzed kilku tygodni. W lesie znaleziono młodego wilczka zaplątanego w siatkę ogrodzeniową. Niestety wilczek był już martwy, a przyczyna jego uśmiercenia była zatrważająca. Zwierzęciu jakiś człowiek brutalnie roztrzaskał kijem łeb.
Autor zdjęć: Łukasz Krymowski
O potencjalnych zagrożeniach ze strony wilków dla ludzi pisałem w poprzednim wpisie. W bieżącym zwracam uwagę na zagrożenia płynące w odwrotnym kierunku. Powyższa smutna historia potwierdza tylko regułę, że największym wrogim wilka jest człowiek. I należy sobie zdawać sprawę z poważnych konsekwencji prawnych takich zachowań. Wilk jest zwierzęciem prawnie chronionym i takie zdarzenia jak powyższe są ścigane z urzędu przez właściwe organy. Wg kodeksu karnego jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu.
Krzysztof Wiśniewski
[wysija_form id=”1″]
Komentarze
Populacja wilka zwiększa się — Brak komentarzy
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>