Komentarze

Żegnaj obwodnico Kalisza Pomorskiego — 6 komentarzy

 1. Święta mają to coś, że nastrajają nas optymizmem. Tak jest i w moim przypadku. Może właśnie dlatego teraz, kiedy opadł już kurz świątecznej krzątaniny, a świąteczny nastrój oddał pola codzienności, przyszedł czas i decyzja, aby odnieść się do tego, co z perspektywy naszego miasta tak ważne, a mianowicie – planu budowy drogi ekspresowej nr S10 Szczecin-Płońsk, łączącej Szczecin z centrum i stolicą naszego kraju, a co najważniejsze przebiegającej przez nasze miasteczko.
  Zanim jednak o tym, chciałbym jeszcze tytułem wstępu zaznaczyć, że jestem w tej kwestii ,,zielony jak szczypiorek na wiosnę”, dlatego proszę o potraktowanie tego wszystkiego co napiszę na zasadzie – ,,wydaje mi się”.
  Ktoś mógłby w tym momencie spytać – czemu ma to służyć?
  Odpowiadam: – chciałbym w ten sposób sprowokować do dyskusji innych.
  Wiem, że są w naszej gminie osoby dysponujące zdecydowanie większą wiedzą na ten temat i wiem, że te osoby wiedzą kogo mam na myśli.
  Dlatego serdecznie zapraszam do dyskusji i podzielenia się chociażby informacjami na temat wcześniejszych rozmów i ustaleń, dotyczących planowanej budowy obwodnicy naszego miasteczka.
  Ileż to razy rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi, a z kolei te, które zostały ,,przyklepane” z różnych względów nie były realizowane.
  Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory a potem następne, wszystko jest możliwe. Mam jednak nadzieję, że to nie naciski polityczne a interes i rozwój gospodarki naszego kraju, spowodują weryfikację obecnych planów.
  Jednakże, jakkolwiek by się nie stało, dla mieszkańców Kalisza Pomorskiego najważniejsza, przynajmniej w moim odczuciu, pozostaje budowa obwodnicy.
  A wracając do drogi ekspresowej S10, widać jak na dłoni, sposób w jaki skomunikowałaby ona Szczecin, a w perspektywie Świnoujście z centrum kraju i całą ścianą wschodnią. Dlatego, chociażby z tego względu i w tej kwestii zaliczyłbym się przynajmniej do umiarkowanych optymistów.
  Kto wie, może decyzja, która stała się już faktem, mam tutaj na myśli budowę obwodnicy Wałcza, okaże się dobrym prognostykiem.
  Kończąc, raz jeszcze zapraszam do komentarzy w tej sprawie.
  Z ciekawością zapoznam się z kulisami wcześniejszych rozmów na ten temat.
  A tak na marginesie, jestem przekonany, że byłaby to ciekawa lektura dla wielu mieszkańców naszej gminy.

  Bogusław Magac.

 2. Ja również nie czuję ekspertem w zakresie strategicznych inwestycji drogowych, ale jako kierowca i użytkownik dróg publicznych jestem mocno zainteresowany modernizacją DK10; poza tym jako jeden z setek albo tysięcy mieszkańców Kalisza Pom. mam tą wątpliwą przyjemność mieszkać bezpośrednio przy tej ruchliwej drodze z ciężarówkami. Niestety ale informacje jakie docierają w ostatnim czasie nie napawają optymizmem i to właśnie chciałem zasygnalizować. Dodatkowo jeszcze jedna uwaga: wydaje mi się, że zainteresowanie budową drogi S10 spadło po oddaniu do użytku ekspresowej S3 ze Szczecina do Gorzowa. W ten sposób Szczecin został włączony do polskiej sieci autostrad i trochę naokoło przez Poznań i Łódź można się bujać do samej Warszawy. Działacze z Koszalina walczą o S6 i S11 i widać tego efekty, natomiast Szczecinianie tak jakby zadowolili się drogą S3, a my zostajemy sami z problemem i uciążliwością drogi krajowej numer 10 w Kaliszu Pomorskim.

 3. „…Łączy Szczecin z centrum kraju oraz stolicą i posiada najbardziej ukierunkowany przebieg ze wschodu na zachód. Z tego powodu jest oblegana przez ciężarówki w tranzytowym ruchu międzynarodowym jak mało która inna droga. Strach pomyśleć co się będzie działo gdy zostanie oddany do użytku gazoport w Świnoujściu ?”
  Już niedługo mało kto będzie jeździł na trasie Warszawa – Szczecin DK10. W maju zostanie oddany do użytku kolejny odcinek S3 Gorzów Wlkp. – Międzyrzecz.
  Tak więc jadąc z Warszawy A2 -> S3 zrobimy 550 bezkolizyjną drogą w ok. 6 godzin.
  Jadąc starą DK10 zaoszczędzimy tylko 30 km (530km) a czas przejazdu to ok 8 godzin.
  Co do gazoportu – gaz będzie transportowany dwoma nowo powstałymi gazociągami – Swinoujście – Szczecin – Gdańsk , Świnoujście – Lwówek Wlkp. oraz koleją.

 4. Nie zgodze sie, że nikt nie bedzie jezdził DK10 do Warszawy. Nie każdego bedzie stać na płacenie dużej kasy za przejazd A2. Dużo podróżuje po Polsce i uważam że droga ekspresowa 10 jest bardzo potrzebna.

 5. Ja napisałem , że po oddaniu do użytku S3 – odcinek Gorzów Wlkp. – Międzyrzecz ruch na trasie Warszawa – Szczecin po DK10 zmniejszy się a nie ” że nikt nie bedzie jezdził DK10 do Warszawy”.
  Sporo osób woli zapłacić te 80zł za przejazd z Warszawy A2, w okolicy Świebodzina zjechać na S3 i dalej na Szczecin niż się tłuc starą DK10, przez wiochy, wioseczki,światła, ronda, radary…
  A co do tego , że S10 jest potrzebna to racja – tylko , że raczej jej nie doczekamy.

 6. Najnowszy projekt rządowy mówi o wybudowaniu S10 na odcinku do Piły do 2023 i do Bydgoszczy do 2025 r. Wynika z tego, że najpóźniej za 8 lat Kalisz Pomorski będzie miał obwodnicę w standardzie drogi ekspresowej i ruch tranzytowy będzie wyprowadzony w końcu poza miasto.

  Informacja całkiem optymistyczna, jednak pojawia się pytanie – czy po wyborach jesiennych będzie ten plan dalej aktualny?

  http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/mapa-budowy-drog-te-autostrady-i-ekspresowki,135,3,1888135.html

Dodaj komentarz

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>