Jest stanowisko wojewody w sprawie komisji rewizyjnej
Kolejny raz muszę nawiązać do październikowej sesji rady miejskiej. Pokłosiem wydarzeń jakie miały miejsce właśnie na tej sesji była odpowiedź marszałka województwa zachodniopomorskiego w sprawie spekulacji o dofinansowanie inwestycji. W tym samym czasie również wojewoda zachodniopomorski zajął stanowisko w sprawie komisji rewizyjnej.
Sesja rady miejskiej 27.10.2016
Dla przypomnienia – w trakcie sesji miało miejsce głosowanie nad przyjęciem do komisji przedstawiciela klubu radnych Głos Gminy p. Stanisława Maciaka. Niestety wniosek został odrzucony znanym już wcześniej stosunkiem głosów 9 do 6 (a dokładniej 9 do 5 bo radny Maciak wstrzymał się od głosu).
Radni klubu Głos Gminy uznali ten fakt za złamanie prawa i wystosowali pismo do wojewody. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi komisja rewizyjna powinna reprezentować wszystkie frakcje i ugrupowania. Głosowanie uniemożliwiło wprowadzenie radnego klubowego do składu komisji rewizyjnej.
Odpowiedź podpisana przez wicewojewodę zachodniopomorskiego p. Marka Subocza wykazuje szczególną funkcję komisji rewizyjnej. W odniesieniu do sytuacji mającej miejsce w naszej gminie wojewoda informuje, że konsekwencją funkcjonowania komisji w składzie niezgodnym z obowiązującymi przepisami może być ustanowienie zarządu komisarycznego.
[ngg_images source=”galleries” container_ids=”104″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”180″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”1″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]
Radni z klubu radnych Głos Gminy od samego początku nie zgadzali się z takim obrotem sprawy jaki miał miejsce na sesji. Dlatego wnieśli odwołanie do wojewody zachodniopomorskiego. O nieprawidłowościach związanych z odrzuceniem kandydatury p. Maciaka pisał w komentarzu do wpisu p. Janusz Garbacz. Również przewodniczący klubu radnych p. Władysław Kasprzyński wielokrotnie przekonywał, że w obecnym kształcie komisja rewizyjna działa nielegalnie.
Natomiast na oficjalnej stronie urzędowej czytamy, że „odrzucenie wniosku radnych klubu Głosu Gminy o włączenie Stanisława Maciaka do komisji rewizyjnej jak najbardziej mieści się w kompetencjach Rady Miejskiej”. A tytuł artykułu, z którego cytowałem wypowiedź jest bardzo wymowny i brzmi: „Rozpowszechnianie nieprawdy”. Jak widać prawda jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem nader rzadkim i bardzo zmiennym, żeby nie powiedzieć – uznaniowym.
Można odnieść wrażenie, że niektóre działania władz gminy przypominają brawurową i ryzykowną jazdę samochodem. Z pominięciem zasad kodeksu drogowego, przestrzegania ograniczeń prędkości oraz znaków drogowych a także ignorowaniem ostrzeżeń kierowanych przez właściwe służby. Jednak z wielkim przeświadczeniem o wyższości własnych umiejętności oraz wiedzy nad istniejącymi regulacjami. Niestety taka jazda może zakończyć się zdarzeniem tragicznym.
Takim zdarzeniem może być wprowadzenie zarządu komisarycznego, przed czym przestrzega wojewoda zachodniopomorski.
Krzysztof Wiśniewski
Szanowni Państwo, Fatum – datą 5 grudnia 2016 r. – opatrzone są dwa pisma, tj. pismo Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie i oba pisma są powalające do Ratusza.
Klub Radnych GŁOS GMINY wystąpił pismem z dnia 07 listopada 2016 roku do Pana Krzysztofa Kozłowskiego – Wojewody Zachodniopomorskiego o interwencję w sprawie niepodjęcia uchwały Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim w dniu 27 października 2016 r. w sprawie powołania do składu Komisji Rewizyjnej Radnego Pana Stanisława Maciaka oraz wniósł o pouczenie przestrzegania prawa, a także czynienia nieuprawnionych ocen radnych jak to uczynił w sposób skandaliczny i stanowiący obrazę prawa Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, więcej: http://kaliszpom.pl/aktualnosci/tak-dla-przewodniczacego/ oraz przebieg Sesji Rady z dnia 27.10.2016 r.
Treści zawarte w artykułach Ratusza, tj. z dnia 28 października 2016 r. pt. „TAK” DLA PRZEWODNICZĄCEGO, więcej: http://kaliszpom.pl/aktualnosci/tak-dla-przewodniczacego/ oraz z dnia 31 października 2016 r. pt. ROZPOWSZECHNIANIE NIEPRAWDY, więcej: http://kaliszpom.pl/aktualnosci/uwaga-rozpowszechnianie-nieprawdy/ w zestawieniu z treścią pisma Wojewody Zachodniopomorskiego oraz moim komentarzem z dnia 29 października 2016 r. do artykułu Sesja rady miejskiej 27.10.206 [video] więcej: http://kaliszpom.pl/aktualnosci/tak-dla-przewodniczacego/ stanowią o niezwykle przykrym, bezkrytycznym i bezprawnym działaniu Ratusza i radnych związanych z Ratuszem.
Na zakończenie skoro Rada Miejska w Kaliszu Pomorskim liczy 15 Radnych, a Klub Radnych GŁOS GMINY ma 6 Radnych (2/5 składu Rady), zatem w 5 osobowej Komisji Rewizyjnej GŁOS GMINY powinien mieć reprezentację 2 Radnych. Dla przykładu Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Drawskiego (17 Radnych) składa się z tylko 4 Radnych: przewodnicząca z opcji rządzącej, wiceprzewodniczący – opozycja, sekretarz – opozycja i członek komisji z opcji rządzącej. W tym przypadku nikomu z opcji rządzącej nie przyszło nawet do głowy, by kwestionować kandydatury wskazane przez opozycję.
Konkluzja pisma Wojewody – komisarz, zamiast Burmistrza albo Radny Stanisław Maciak w Komisji Rewizyjnej. Dziękuję. Janusz Garbacz
Szanowni Państwo, FB jest niczym innym jak wirtualną formą komunikacji się z Państwem i gdyby Pan Jacek Romaniuk, do którego zwracam się ze wzajemnością po imieniu miał jakiekolwiek wątpliwości – to po wzajemnej komunikacji rozstrzygnęlibyśmy problem. Niestety, Jacek wolał inaczej. Zatem, uprzejmie proszę jeszcze raz spojrzeć na poniższe zestawienie i samemu odpowiedzieć sobie, gdzie jest demokracja i pluralizm (nawet bez budowania jakiejkolwiek algorytmu) :
Gmina Kalisz Pomorski 15 radnych ( 9 rządzący, 6 opozycja)
Skład Komisji Rewizyjnej: 5 rządzący, 0 opozycja
Powiat Drawski 17 radnych (10 rządzący, 6 opozycja, 1 niezrzeszony)
Skład Komisji Rewizyjnej: 2 rządzący, 2 opozycja
Niestety nie odpowiadam za służbę zdrowia, a jedynie sprawuję nadzór ze strony Powiatu nad umową z Szpitalami Polskimi SA. Nie odpowiadam również za dom dziecka i DPS, a jedynie sprawuję nadzór nad tymi jednostkami i w tych przypadkach przyszło nie mi, ale całemu Zarządowi Powiatu uporządkować schedę, która została zastana. Przypominam, że obecny Zarząd Powiatu rozpoczął pracę 1.12.2014 r.
Szpital – zastane:
– zaległości płacowe dla pracowników od 1 do 3 miesięcy,
– zaległości w czynszu dzierżawnym około 900.000 zł
– odejście kilku ordynatorów i lekarzy
– groźba zamknięcia szpitala (od grudnia 2014 do marca 2015)
Obecnie Mieszkańcy Powiatu Drawskiego mają zapewnioną opiekę szpitalną, a załoga szpitala pracę. W szpitalu prowadzone są remonty, m.in. Oddziału Dziecięcego.
Dom Dziecka – zastane:
– połączenie Punktu Interwencji Kryzysowej z Placówką Wychowawczą
Obecnie Zarząd wyłączył Punkt Interwencji Kryzysowej z Placówki Wychowawczej
DPS- zastane:
– obecnie organy ścigania prowadzą dochodzenia dotyczące nadużyć w DPS rozpoczynających się od 2010 roku.
I w tym przypadku obecny Zarząd uporządkował sprawy, które sięgają całą jedną kadencję wstecz, czyli prac poprzedniego Zarządu.
Dziękuję. Janusz Garbacz