Skrzyżowanie Wolności/ Ogrodowa – wąskie gardło nr 2
Niniejszym kontynuuje temat ruszony wcześniej, związany z bardzo dziwnymi rozwiązaniami inżynierii drogowej w naszym pięknym miasteczku. Wcześniejszy opis dotyczył absurdalnej sytuacji po modernizacji skrzyżowania ulic Koszalińska i Młyńska i można z nim zapoznać się tutaj. Tym razem przenosimy się do centrum w miejsce, gdzie ulica Ogrodowa zbiega się z ulicą Wolności (droga krajowa nr 10).
Pokaż Kalisz Pomorski na większej mapie
Przy analizowanym odcinku ulicy Ogrodowej znajduje się bardzo ważny budynek użyteczności publicznej, w którym znajdują się przychodnie lekarskie oraz pogotowie ratunkowe. Po drugiej stronie uliczki jest boisko oraz parking przylegające do liceum ogólnokształcącego (wjazd na parking nie został jeszcze naniesiony na mapy Google). Uliczka jest wąska, jednokierunkowa, nie posiada chodników i w związku z tym po jezdni poruszają się piesi. Cały lewostronny odcinek przyklejony do boiska służy jako parking w dni powszednie i najczęściej w całości w te dni jest obstawiony autami (fotka poniżej była wykonana w sobotę, kiedy przychodnie są nieczynne).
I znowu ktoś mógłby zadać pytanie – w czym leży problem ? Problem oczywiście leży w drodze, a konkretnie w skrzyżowaniu. I znowu trzeba zacząć od początku. Kilka lat wstecz omawiany odcinek ulicy Ogrodowej został odnowiony, zostało wybudowane nowe boisko oraz nowy parking przy ogólniaku, który jest skomunikowany właśnie z tą ulicą. I tutaj powstał największy konflikt. Wcześniej cały odcinek Ogrodowej od samej Wolności był jednokierunkowy. Po wybudowaniu parkingu odcinek początkowy od Wolności do wjazdu na parking (na zdjęciu przed znakami) stał się dwukierunkowy. Niestety nikt nie poszerzył skrzyżowania, minięcie się dwóch aut jest praktycznie niemożliwe. Wyjazd z tej uliczki jest tak samo wąski jak ona sama (niespełna 5 m), dodatkowo murek oporowy z cegieł oraz znak z nazwami ulic świetnie blokują prawą stronę, gdzie z lewej można jeszcze najechać na chodnik. I znowu mamy poważne zakłócenie porządku ruchu, samochód który ma pierwszeństwo wjeżdżając z drogi głównej musi najpierw wypuścić tego z podporządkowanej. W praktyce wygląda to bardzo niebezpiecznie – auto które chce wjechać z 10-tki nagle musi przyhamować i ryzykuje, że jakiś TIR trzepnie go w tyłek. Przy większym ruchu na Wolności po prostu robi się korek.
Obejrzyj skrzyżowanie i okolicę poprzez usługę Google Street View (obrót 360°):
Pokaż Kalisz Pomorski skrzyżowanie Wolności i Ogrodowa w usłudze Street View na większej mapie
Na pierwszej fotce można dodatkowo zauważyć ciekawy galimatias związany ze znakami drogowymi. Przede wszystkim jest ich dużo i są w zasadzie niewidoczne dla kierowcy, bo schowane w koronach drzew. Znak zakaz wjazdu na końcu jakiś żartowniś sobie obrócił w drugą stronę.
Wielu kierowców robi coś takiego – wjeżdża przodem na parking, następnie wycofuje tyłem głęboko w odcinek jednokierunkowy, żeby potem wyjechać sobie przodem na Wolności; no cóż znak zakazu nie został zignorowany, ale że się komuś blokuje wjazd to już jest szczegół …
Jeszcze ciekawiej robi się zimą. Tak się jakoś składa że pacjenci o tej porze roku przyjeżdżają o wiele częściej do przychodni. I tutaj spotyka ich niemiła niespodzianka – przy pokrywie śnieżnej, pomimo odśnieżania uliczka jest zwężona przez zwały śniegu bo nie ma go gdzie odsunąć (mur oporowy boiska). W związku z tym auta są parkowane metr i dalej od krawędzi przy boisku a inne po prostu nie mogą przejechać obok.
Nasuwa się pierwsze pytanie – kto pozwolił na tak absurdalną i niebezpieczną organizację ruchu w takim miejscu ? Nasuwa się również drugie – dlaczego w momencie przeprowadzenia wymienionych inwestycji problem nie został rozwiązany definitywnie poprzez odsunięcie murka oporowego, założenia normalnego chodnika oraz poszerzenia wjazdu na dziesiątkę ?
Była szansa na rozwiązanie problemu, ale niestety nie została wykorzystana. Za parę lat może być jeszcze ciekawiej – jak rozrosną się młodziutkie żywotniki po prawej stronie to będziemy mieli pierwszy w mieście tunel drogowy …
Krzysztof Wiśniewski
[wysija_form id=”1″]
Szanowny Panie Krzysztofie, na wstępie pozwolę sobie przywołać stosowne przepisy prawa, a wówczas sami odpowiemy sobie na gro pytań nas nurtujących;
art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.):
Art. 10. 1. Minister właściwy do spraw transportu sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach krajowych.
2. Wojewoda sprawuje nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach:
1) wojewódzkich;
2) powiatowych;
3) gminnych;
4) publicznych położonych w miastach na prawach powiatu i w mieście stołecznym Warszawie;
5) wewnętrznych położonych w strefach ruchu lub strefach zamieszkania.
3. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zarządza ruchem na drogach krajowych, z zastrzeżeniem ust. 6.
4. Marszałek województwa zarządza ruchem na drogach wojewódzkich, z zastrzeżeniem ust. 6.
5. Starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych, z zastrzeżeniem ust. 6.
6. Prezydent miasta zarządza ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych.
7. Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami.
rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz.U. z 2003 r. Nr 177, poz. 1729):
§ 3. 1. Organ zarządzający ruchem w szczególności:
1) rozpatruje projekty organizacji ruchu oraz wnioski dotyczące zmian organizacji ruchu;
2) opracowuje lub zleca do opracowania projekty organizacji ruchu uwzględniające wnioski wynikające z przeprowadzonych analiz organizacji i bezpieczeństwa ruchu;
3) zatwierdza organizacje ruchu na podstawie złożonych projektów;
§ 6. 1. Organizację ruchu zatwierdza, na podstawie projektu organizacji ruchu, organ zarządzający ruchem właściwy dla danej drogi.
2. Organizację ruchu na skrzyżowaniu dróg o różnych organach zarządzających ruchem zatwierdza organ zarządzający ruchem właściwy dla drogi wyższej kategorii.
Projekt organizacji ruchu skrzyżowania drogi krajowej Nr 10 – ulica Wolności i drogi gminnej – ulica Ogrodowa zatwierdził Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Po przeczytaniu Pańskiego artykuł zwróciłem uwagę na organizację ruch na tym odcinku i pozostaje mi tylko podpisać się pod Pańskimi uwagami, stąd też Starosta Drawski w ramach nadzoru nad organizacją ruchu na drogach gminnych i powiatowych wystąpi o zmianę tejże organizacji, tj.:
1) ulica Ogrodowa będzie ulicą jednokierunkową na całym swym odcinku,
2) w miejsce znaku pionowego A-30 „inne niebezpieczeństwa” umieszczone zostaną w układzie mieszanym (jeden znak u góry, a dwa znaki poniżej na tym samym poziomie) znaki B-18 „zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej ponad 2,5”, B-35 „zakaz postoju” oraz D-3 „droga jednokierunkowa”. Pod znakiem B-35 umieszczona zostanie tabliczka T-1 „Nie dotyczy pacjentów NZOZ do 5 minut”
Powyższe pozwoli osobom dowożącym pacjentów na swobodne dowiezienie chorego pod drzwi Przychodni Zdrowia, gdyż przypominam, że znak pionowy B-35 „zakaz postoju” oznacza zakaz postoju pojazdu, gdzie dopuszczalny czas unieruchomienia pojazdu wynosi tylko jedną minutę.
Janusz Garbacz